Slot Art Festiwal 2018

Slot Art Festiwal 2018

Slot Art Festiwal to jeden z większych festiwali sztuki alternatywnej w Polsce. Miasteczko, które rozkwita co roku na terenie opuszczonego klasztoru w Lubiążu (w 2020 rozkwitło w sieci i naszych sercach, co dalej – czas pokaże). Miasteczko barwne, kreatywne, twórcze – trudne do opisania w kilku słowach.

fot. Slot Art Festiwal

Częścią slotowego DNA czułam się od dawna, niemal od chwil kiedy zjawiłam się tam po raz pierwszy, upalnego lipcowego wieczoru 2011 roku. Połączenie to poczyłam wyjątkowo mocno zimą 2018, gdy opuszczając pewną górską chatkę, powoli kierując się w stronę miasta dostałam propozycję przygotowania tego roku identyfikacji wizualnej dla festiwalu.

Obok radości poczułam strach – nigdy wcześniej nie robiłam tak „dużego” projektu. Musicie wiedzieć, że dla mnie jako grafika posługującego się adekwatnymi programami – nie ma znaczenia czy przygotowuję logo do druku na ołówku czy na ciężarówce, jednak – umiejętności techniczne to jedno, a potrzeba jeszcze było doświadczenia, by adekwatnie dobrać wielkości proporcje i wszelkie składowe projektu na różne nośniki. Na szczęście pracując dla festiwalu, opiekę nad projektem trzymał także tzw. Art Dyrektor – zostałam odpowiednio zaopiekowana, w trudnych momentach zmotywowana i pocieszona – przez co powstał projekt, który dał mi niesamowitą satysfakcję, doświadczenia i do którego chętnie wracam, nawet po latach.


Identyfikacja wizualna – etapy pracy

Każdy projekt zaczynam od poznania klienta – tu akurat doskonale znałam inicjatywę dla której tworzyłam, ale – i tak potrzebowałam dodatkowego przejrzenia i zapoznania się z dotychczasowymi materiałami graficznymi festiwalu, którego historia sięga niemal 20 lat wstecz.

Pojawiły się elementy dodatkowe – identyfikacja festiwalu, w którą coroczna identyfikacja edycyjna musiała się wpisać (słynne „bąbelki”) i informacja, że rada slotu wybrała mnie, ponieważ pragnęli nawiązać do sielankowej atmosfery festiwalu, stylu hippie i roślin widocznych już w moich publikowanych czasem szkicach.

slot art festiwal 2018 szkic
pierwszy szkic logo fesiwalu

Z tych składowych powstały pierwsze szkice, a potem kolejne i następne. Próbowałam różnych technik przeniesienia lekkości roślinnego szkicu na docelowy, zdigitalizowany format możliwy do powielenia i druku w różnych wielkościach.

Udało się! Pozostało dobranie kolorów i… kolejne prace. Bo projekt logo to dopiero początek, element, na identyfikację złożyły się projekty grafik do zastosowań w social mediach i „internetach”, te do druku i użycia na festiwalu – ogromne banery z roślinnym motywem logo zawisły na bramie i na elewacji opuszczonego klasztoru w Lubiążu – miejscu gdzie odbywa się Slot Art Festiwal. Stworzyłam także wzory identyfikatorów dla poszczególnych ekip wolontariuszy i uczestników festiwalu oraz projekty kilku gadżetów dostępnych w festiwalowym sklepiku.


Identyfikacja wizualna – co to znaczy

Tym przykładem chciałam trochę odsłonić proces tworzenia identyfikacji wizualnej, podkreślić jej ważność, powiedzieć, że decyzja o jej wykonaniu (lub odświeżeniu, wykonaniu identyfikacji edycyjnej itp.) to ważny moment dla Ciebie i Twojej działalności.
Pragnęłam pokazać, że mogę ją dla Ciebie przygotować, a raczej – że wspólnie możemy przejść ten ważny proces.

Stworzenie identyfikacji SAF18 zajęło mi około pół roku, pół roku procesu, który może nie wiązał się z nieustanną pracą projektową, ale z „życiem projektem” i byciem w kontakcie ze związanymi z nim osobami.

projekt baneru który wisiał na bramie opuszczonego klasztoru
projekt baneru, który zawisł nad główną bramą opuszczonego klasztoru


Zaproszenie do współpracy

Chcę Wam powiedzieć, że Wasza identyfikacja wizualna, to projekt, w którego realizację będziecie zaangażowani, bo kto jak nie Wy może mi opowiedzieć najlepiej czym się zajmujecie, co Was wyróżnia i z czym chcecie być kojarzeni? Ale! Chcę też powiedzieć, że ja Was przez ten proces bezboleśnie przeprowadzę tak, byśmy skończyli go z obustronną satysfakcją.

Osoby zainteresowane współpracą – proszę o kontakt mailowy: joanna.wytwory@gmail.comDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *