Kółko Plastyczne dla Dorosłych

Kółko Plastyczne dla Dorosłych

Jednym z obszarów, który nieustannie mnie zajmuje jest towarzyszenie w twórczości, w swobodnym, twórczym rozwoju.

Od niemal czterech lat, co tydzień spotykamy się przy stole zastawionym akcesoriami plastycznymi. Poszczególne osoby się zmieniają, miejsce się zmienia, zmieniają się nastroje i pory roku. Wspólne, cotygodniowe swobodne tworzenie staje się przyzwyczajeniem. Dobrym przyzwyczajeniem bez którego powstaje pustka trudna do zapełnienia.


początki

Zaczęło się niepozornie – myślałam, że spotkania kółka będą moją odskocznią od komputerowego świata projektów – zainteresowanie zajęciami przerosło moje nieśmiałe plany, zmusiło do przemyślenia drogi którą właśnie obierałam. We wrześniu 2017 stałam się panią z kółka plastycznego i tak już zostało. Jest to jeden z elementów mojej twórczej działalności, który bardzo pielęgnuję, cenię sobie tę stałość i doceniam możliwość towarzyszenia w twórczym rozwoju kolejnym osobom, podglądania zmian w nich i dookoła nich.

zdjęcie z jednego z kółek plastycznych dla dorosłych
fot. Gosia Żurawska/ Wandering Photos


różnorodność

na zajęciach spotykają się przeciwieństwa i różnorodności, obok siebie tworzą osoby z plastycznym wykształceniem i takie, które nie malowały od przedszkola, takie które kiedyś usłyszały, że „nie potrafią” i takie, które po prostu nie mogą się zmobilizować w domu.


najważniejsze: nie oceniamy, nie porównujemy się

Najtrudniejsze okazuje się nie ocenianie samego siebie, zaakceptowanie, że twórczość to proces, droga, poszukiwanie. Jak wszystko i to z czasem przychodzi – pojawia się akceptacja, a zazwyczaj także, bo taki jest poboczny efekt regularności – zwiększają się umiejętności, przychodzi zmiana, rozwój.

prace z jednych z zajęć kółka plastycznego leżą na podłodze - wysychają
fot. Gosia Żurawska/Wandering Photos

doświadczenie

Zazwyczaj nie pytam, nie dociekam. Trochę się zapoznajemy, czasem więcej rozmawiamy, a czasem milczymy. Kółko jest sumą doświadczeń, nastrojów i charakterów osób, które w danym momencie, w danej chwili je tworzą.

Stałym elementem doświadczenia jest herbata którą nam parzę, kojąca muzyka, który wyszukuję, i – to już nie moje słowa ale się nimi podzielę – spokój, który wnoszę do tej przestrzeni…


temat

Na każdych zajęciach proponuję uczestnikom temat, jednak – najważniejsza jest twórcza swoboda, temat ma być inspiracją, zachętą, punktem zaczepienia, każdy może zrealizować go w dużej dowolności, a nawet – całkiem od niego odejść. Przy stole spotykają się osoby o różnym zasobie wiedzy i umiejętności – jeśli trzeba, pomagam, doradzam, opowiadam o użyciu narzędzi, wprowadzam w perspektywę, a najczęściej – zachęcam do eksperymentów i poszukiwań.


cykl

Zajęcia odbywają się regularnie, w cyklach, tzw „semestrach”, semestr zimowy trwa od września/ października do końca stycznia, letni: od lutego do czerwca. bywały semestry gdy grup było kilka, bywały takie gdy jedna – wtedy raz w semestrze spotykaliśmy się też na dodatkowe, sobotnie „odrabianki”.


o grupach

Do marca 2020 można było dość swobodnie krążyć między grupami, a nawet dołączać na pojedyncze zajęcia gdy było na to miejsce, od marca do czerwca 2020 prowadziłam zajęcia wirtualne dla zamkniętej grupy dotychczasowych uczestników kółka, od września 2020 równolegle toczą się zajęcia domowe i w mojej pracowni – oba w zamkniętych grupach, o nowych naborach do grup informować będę w oddzielnych postach i na fb, zawsze możesz też dopytać o możliwość dołączenia pisząc maila na: kolkoplastycznedladoroslych@gmail.com


kółko domowe

Koronawirus i lockdown zmieniły naszą codzienność, zmieniły kółko, ograniczyły grupy, ale przyniosły też pewien plus – powstało „kółko domowe” od września 2020 z początkiem semestru w pracowni powstaje też grupa kółkowiczów domowych – przygotowuję dla nich plastyczny pakiet, który wystarczyć ma na eksperymentu w trakcie całego semestru, tworzę grupę na fb gdzie co tydzień zamieszczam nowy temat i wskazówki.

To opcja dla tych, którzy wolą zostać w domu, którym do Krakowa daleko a także – dla wszystkich, którzy po usłyszeniu tematu lubią dłużej się zastanowić, „ponosić go w sobie” i po czasie zasiąść do realizacji – w domowym zaciszu.


świętowanie

Każda praca jest małym sukcesem, każdą po zajęciach odkładamy do teczki każdego uczestnika kółka, żadna praca plastyczna nie zostaje tu wyrzucona, każda ma wartość. Wartość plastyczną, sentymentalną, coś przypomina, coś pokazuje… mam już spore archiwum ważnych prac, przełomów które mogły być pominięte/zniszczone.

fot. Magda Adamska

Czy nagradzasz się za sukcesy? Czy rok, albo i kilka miesięcy a nawet tygodni regularnej pracy twórczej jest sukcesem? Zdecydowanie zachęcam by odpowiedzieć: TAK. Dlatego mój plan niemal od początku zakładał wieńczenie roku kółka wystawą – spotkaniem dla artystów kółka i ich bliskich, zajrzeniem do wspomnień, pokazaniem twórczości światu.

Te wernisaże pokazały mi, że Kółko naprawdę tworzymy razem. Ja organizowałam przestrzeń (w czasie, gdy kółko spotykało się w Ambasadzie Krakowian, były one właśnie tam, teraz przenieśliśmy się z zajęciami do mojej pracowni Wytwory na krakowskim starym mieście), wieszałam prace, włączałam muzykę, przedstawiałam Artystów. Ktoś przyniósł ciasto, ktoś kwiaty i owoce, Marcelina barwne wino robione przez tatę. Świętowaliśmy razem.

fot. Michał Żyłowski

Rok 2020 oczywiście przyniósł zmiany, nie udało się spotkać nam na wernisażu, kończyliśmy rok spotkaniem w kawiarni, ale mam nadzieję, że czas pięknego świętowania powróci!


kółko „na wynos”

Zdarza mi się rozkładać ten twórczy stolik także jednorazowo, na festiwalach, wydarzeniach, podczas wieczorów panieńskich i innych spotkań. Regularne działania mają niesamowitą moc, ale także takie jednorazowe mogą poruszyć nasze emocje, odmienić życie lub choćby dzień. Jeśli pragniesz kółka na wynos, u siebie – napisz do mnie.


aktualności

W środę 17 lutego o 18.30 rusza kolejny, 8 semestr kółka – wciąż możesz dołączyć, zarówno do grupy w pracowni jak i domowej! Jeśli tylko chcesz, napisz do mnie na: kolkoplastycznedladoroslych@gmail.com

kółko plastyczne rysowani
fot. Jacek Cieślak

Podaruj sobie chwilę relaksu i przyjemności, w pełni na to zasługujesz.

Do zobaczenia przy wspólnym tworzeniu!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *